Instytut Immunoterapii, Nowotworów i Chorób Przewlekłych

Wsparcie w terapii onkologicznej i w terapii chorób przewlekłych

+48 575 622 322

+48 575 944 355

rada naukowa / nasi lekarze

favicon drukuj

dr hab. n. farm. Piotr Suchocki /Prof NIL/

dr hab. n. farm. Piotr Suchocki /Prof NIL/

Wybitny specjalista z zakresu nowoczesnych metod analitycznych stosowanych w farmacji i medycynie. Odkrywca selolu.

W 1980r. obronił doktorat z zakresu organicznych związków selenu, której wynikiem było uzyskanie nowej, nigdzie dotychczas nie opisanej, grupy związków selenu, którą stanowią seleninotriglicerydy, związki o 30 razy niższej toksyczności od stosowanego w lecznictwie selenianu sodowego (IV). Seleninotriglicerydy uzyskane w oparciu o naturalne oleje roślinne, wykazują silne działanie przeciwnowotworowe i immunostymulujące. Wstępne badania sugerują również skuteczność seleninotriglicerydów w chorobie Parkinsona (hamowanie wychwytu dopaminy) oraz w stwardnieniu rozsianym. Seleninotriglicerydy zawierają selen na czwartym stopniu utlenienia. Z biologicznego punktu widzenia jest to optymalny stopień utlenienia selenu. Potwierdzają to również uzyskane wyniki. 

Zdobywca wielu nagród, m.in.  nagrody zespołowej naukowej III stopnia za współuczestnictwo w cyklu publikacji dotyczących selolu wbudowanego do nanocząsteczek. Laureat Złotego Krzyża Zasługi (2010r.). Autor ponad 60 międzynarodowych publikacji naukowych. Uczestnik wielu światowych zjazdów i konferencji naukowych.

Jego zainteresowania naukowe to:

  • Synteza i analiza nowych nisko toksycznych związków zawierających mikroelementy (np.: Se, Si, Pt) o charakterze polimerów. 
  • Analiza HPLC oraz automatyczna analiza aminokwasów i cukrów.

Zobacz pełne CV w formacie pdf ...

Nasz instytut w obiektywie

Immunomedica - siedziba

zobacz zdjęcia ...

Polski lek na raka

Polski naukowiec, prof. Piotr Suchocki, odkrył metodę pozyskiwania selenu +4 w takiej formie, która może w przyszłości zrewolucjonizować leczenie ...

czytaj dalej ...

"[...] pomyślałem, że jeśli wyleczę choć jednego pacjenta, którego inni lekarze uznali za nieuleczalnie chorego, to będzie jedno z największych osiągnięć i szczęść w moim życiu. [...] No i teraz po kilkunastu latach praktyki, wiem, że udało mi się to wielokrotnie."

dr Norbert Szaluś, w: Po szczęście do pracy, B. Pawłowicz, wyd. Zwierciadło 2015r.