Instytut Immunoterapii, Nowotworów i Chorób Przewlekłych

favicon drukuj
11 styczeń 2019

Styczeń miesiącem świadomości raka szyjki macicy

OBJAWY:

Przy wczesnych zmianach nowotworowych w raku szyjki macicy zazwyczaj objawy są dyskretne, a często wręcz niezauważalne Dlatego właśnie specjaliści apelują o wykonywanie okresowych badań profilaktycznych. Zgłoszenie się na wizytę dopiero, kiedy nasilają się niepokojące objawy może skutkować tym, że rak będzie  już na tyle  zaawansowany, że szanse na jego wyleczenie są znacznie mniejsze. Jeśli doszło do przerzutów - wręcz minimalne.

Wraz z rozwojem choroby, kobiety zauważają zwykle jeden lub kilka z poniższych objawów:

  • obfite upławy,
  • ból podczas stosunku,
  • ból w podbrzuszu,
  • krwawienie po stosunku lub badaniu ginekologicznym,
  • dłuższe i bardziej obfite niż zazwyczaj krwawienia miesięczne,
  • krwawienie pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi,
  • nietypowe krwawienie z pochwy,
  • krwawienie po menopauzie

 

DIAGNOSTYKA:

Zawsze, kiedy pojawią się niepokojące objawy, niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza i wykonanie badania cytologicznego. Jeżeli w wymazie wykryte zostaną tylko niewielkie odchylenia od normy, ginekolog prawdopodobnie zadecyduje o wykonaniu kolejnego badania. Jeśli jednak wynik cytologii wykaże poważniejsze zmiany w obrębie szyjki macicy, lekarz powinien zlecić pogłębioną diagnostykę, czyli tzw. kolposkopię, a w dalszej kolejności biopsję .

Kolposkopia pozwala na dokładne obejrzenie szyjki macicy. Wykonuje się ją w warunkach ambulatoryjnych. Po założeniu wziernika, ginekolog oświetla szyjkę specjalnym aparatem. Często wskazane jest również pokrycie szyjki macicy roztworem, który uwidacznia chorobowo zmienione obszary i umożliwia celowane pobranie próbki do badania histopatologicznego.

W sytuacji, gdy właściwa ocena całego zmienionego chorobowo fragmentu tkanki nie jest możliwa, lekarz może zlecić wykonanie tzw. konizacji, czyli usunięcia stożkowego fragmentu szyjki macicy, który następnie oddaje się do badania mikroskopowego. Zabieg elektrochirurgiczny jest zwykle wykonywany w znieczuleniu ogólnym.

Jeżeli pogłębiona diagnostyka będzie wskazywała na proces nowotworowy , konieczne jest wykonanie uzupełniających badań, takich jak  tomografia komputerowa, czy rezonans magnetyczny, które umożliwią bardzo precyzyjne określenie rozległości  choroby, istnienie ewentualnych przerzutów lub zajęcie węzłów chłonnych.

Prof. dr hab. Jerzy Stelmachów, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej

źródło: http://www.medonet.pl/magazyny/rak-szyjki-macicy,jak-rozpoznac-raka-szyjki-macicy-,artykul,1651623.html

< powrót do poprzedniej strony