Hipertermia miejscowa
Hipertermia miejscowa – Oncotherm 3010
Hipertermia miejscowa jest metodą, która umożliwia podniesienie temperatury bezpośrednio w guzie między 41, a 45°C, dzięki zastosowaniu zjawisk fizycznych – pola elektrycznego o modulowanej częstotliwości nośnej (13,56 MHz). Pole elektryczne generowane jest przez dwie elektrody – stacjonarną (zintegrowaną w łóżku terapeutycznym, na którym leży pacjent) i mobilną (przykładaną w miejscu leczonym).
Komórki nowotworowe wykazują większe przewodnictwo elektryczne (ze względu na mniejszy opór), niż tkanka zdrowa. W rezultacie przepływający przez nie prąd uszkadza ich ściany, a zdrowe tkanki pozostają nieuszkodzone. W wyniku działania pola elektrycznego promowane są procesy prowadzące do integracji komórek nowotworowych - tworzenia połączeń komórkowych E-kadheryny i beta- kateniny. Ponadto Oncothermia ma zdolność odblokowywania procesu apoptozy, czyli programowanej śmierci komórki. Jest to zjawisko korzystne dla organizmu, ponieważ nie prowadzi do wytworzenia procesu zapalnego i nie obciąża układu immunologicznego. Jednocześnie za sprawą wywołanej w okolicach guza hipertermii, układ odpornościowy jest pobudzany do samodzielnej walki z chorobą.
Temperatura zdrowej tkanki w czasie zabiegu zmienia się tylko nieznacznie, podczas gdy w guzie dochodzi do 41 - 45°C.
Onkothermia jest metodą wykorzystywaną w wielu ośrodkach klinicznych i badawczych na świecie jako procedura, stanowiąca część protokołu opieki nad pacjentem onkologicznym. Szczególnie dużą popularnością cieszy się w Niemczech.
Onkothermie z powodzeniem wykorzystuje się w leczeniu następujących schorzeń:
- Guzy Ośrodkowego Układu Nerwowego (astrocytoma, gliablastoma);
- Nowotwory oskrzeli;
- Rak szyjki macicy;
- Nowotwory jelita grubego;
- Nowotwór cewki moczowej;
- Pierwotny nowotwór wątroby;
- Nowotwór żołądka i przełyku;
- Czerniak złośliwy;
- Nowotwory piersi;
- Nowotwory nerek;
- Nowotwór jajników;
- Nowotwory trzustki;
- Nowotwory płaskonabłonkowe;
- Zmiany wtórne i przerzutowe.
Zalety onkotermii:
- Wydłuża wskaźnik przeżycia chorego (zostało to potwierdzone w badaniach retrospektywnych przeprowadzonych jednocześnie w wielu ośrodkach na świecie);
- Poprawia efektywność chemio- i radioterapii;
- Poprawia jakość życia (zmniejsza ból);
- Umożliwia jednoczasową terapię płuc i jamy brzusznej;
- Stanowi alternatywę u pacjentów, u których inne metody leczenia (chemioterapia, radioterapia, zabieg chirurgiczny) zostały wyczerpane lub wykazują niski stopień skuteczności;
- Jest leczeniem miejscowym i nieinwazyjnym – terapii podlega jedynie miejsce objęte chorobą, a komórki zdrowe nie podlegają działaniu czynników szkodliwych,
- Onkothermia jest zabiegiem bezbolesnym, trwa ok. 1,5 godziny, a po zabiegu pacjent nie odczuwa negatywnych objawów, dlatego może samodzielnie wrócić do domu.
Wykorzystywany w naszej klinice Oncotherm 3010 jest najnowocześniejszym urządzeniem tego typu w Polsce. Stosowane przez nas elektrody są lekkie i dostosowane do różnych rodzajów guzów i ich lokalizacji. Pozwala to na prowadzenie precyzyjnej terapii, dostosowanej do indywidualnych potrzeb danego pacjenta.
Jak przygotować się do zabiegu?
Na zabieg pacjent powinien przyjść w stroju sportowym, bez biżuterii i ozdób metalowych. Osoba poddawana terapii na 2 godziny przed zabiegiem powinna powstrzymać się od przyjmowania pokarmów stałych i płynów.