Warto wskazać czynniki ryzyka zwiększające zachorowalność na nowotwory skóry takie jak: ekspozycja na promieniowanie słoneczne, wiek, blizny po oparzeniach lub przewlekłych stanach zapalnych, obciążenia genetyczne oraz jasna karnacja.
Ambasadorka Kampanii WczesneWykrycieToŻycie aktorka Hanna Śleszyńska zauważa: –Rak skóry jest mniej niebezpieczny w naszym odczuciu, ponieważ sami możemy kontrolować swoje znamiona i obserwować, czy ich wygląd nie ulega zmianom. Ważne jest również, to że świadomość społeczeństwa o konieczności używania filtrów ochronnych czy szkodliwości solariów wzrasta z roku na rok.
Rak skóry to nie tylko czerniak
Rak skóry większości z nas kojarzy się wyłącznie z czerniakiem, a przecież poza nim wyróżniamy inne nowotwory skóry, m.in.: rak podstawnokomórkowy oraz rak kolczystokomórkowy. Nowotworowy charakter ma także rogowacenie słoneczne skóry.
Jak przypomina fundacja, raki skóry są najczęściej występującymi nowotworami. Warto nauczyć się samokontroli nieprawidłowości mogących świadczyć o rozwoju nowotworu skóry - regularnej obserwacji najdrobniejszych zmian. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące sygnały, nie lekceważmy ich, udajmy się do dermatologa, który przeprowadzi wstępne badanie skóry przy użyciu dermatoskopu i ewentualnie skieruje na dalszą diagnostykę. Nadchodzi lato, chrońmy skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce, opalajmy się mądrze, aby uniknąć poparzeń.
- Raki skóry to jedne z najpowszechniejszych nowotworów, odpowiadają one za więcej niż 75 proc. wszystkich rozpoznań nowotworów złośliwych. Dzięki profilaktyce możemy zapobiec zmianom nowotworowym bądź wystarczająco wcześnie wszcząć leczenie, kiedy nowotwór jest wyleczalny. Dlatego nasze Stowarzyszenie organizuje bezpłatne badania videodermatoskopem - mówi Mirosława Skitek, prezes Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka.
źródło:
https://www.politykazdrowotna.com/32558,czerwiec-miesiacem-swiadomosci-nowotworow-skory